CIKKSOROZATUNK 2. RÉSZE
Amit érdemes tudni a törlesztésről
Mikor és hogyan keletkezhet hátralék?
1. Nem a kötelezően előírt törlesztőrészlet összege kerül megfizetésre
2. A törlesztőrészlet nem érkezik meg az előírt határidőig (minden hónap 12. napja) és ez rendszeresen megtörténik
3. Egyáltalán nem érkezik utalás
Az 1. eset gyakori jelenség. A törlesztőrészletek összege évenként változhat. Az ügyfelek többsége állandó átutalási megbízást ad, melyet nem módosít vagy hosszabbít meg a következő év elején így, ha Te is állandó megbízást adsz bankodnak, akkor figyelj arra, hogy mindig az utolsó tájékoztatásnak megfelelő összeg legyen beállítva vagy annak megfelelően utalj egyedi átutalással.
A 2. eset is gyakran előfordul főként, hogy munkáltatók szempontjából a fizetési nap általában eltérő periódusokban van (pl: adott hónap 1-15 között). Ha előre tudod, hogy nem tudsz időben teljesíteni, mert mondjuk a Te fizetésed csak 15-én érkezik, akkor érdemes azt a taktikát választanod, hogy egy alkalommal kétszer utalsz a hónapban. Ezzel kvázi előre kifizeted a következő havit, így hátralékba nem kerülhetsz, ha továbbra is minden hónapban beérkezik a megfelelő összeg.
A 3. eset akkor szokott előfordulni, ha kevesebb figyelmet fordítasz a hitelügyeidnek és ez által nincs tudomásod arról, hogy törlesztési időszakba léptél. Fontos tudnod, hogy bár lényegesen kedvezőbb és rugalmasabb kondíciókkal, de a Diákhitel is egy hitel és itt is vannak szankciók a törlesztés elmaradása esetében.
A problémák elkerülése érdekében mindenképp csekkold rendszeresen kapcsolattartási adataidat, ellenőrizd az általunk küldött értesítéseket és ha még nincs, töltsd le mobil appunkat, hogy a felsoroltakat bárhol, bármikor könnyedén megtehesd.
Milyen következményekkel járhat a hátralék felhalmozódása?
Abban az esetben, ha nem érkezik be a meghatározott határidőig (minden hónap 12. napja) az előírt törlesztőrészlet, késedelmi kamat kerül felszámításra. A késedelmi kamat a hátralék összegére kerül felszámításra már másnaptól. A késedelmi kamat mértéke függ a szerződés típusától, a szerződés kötésének időpontjától, a jegybanki alapkamat mértékétől és az aktuálisan meghatározott, adott szerződéstípusra vonatkozó kamat mértékétől is.
Ha a törlesztőrészletek összege eléri a 12 havi elmaradást (késedelmi kamatokkal együtt), akkor szerződésed felmondásra kerülhet. Ez azzal jár, hogy a teljes hiteltartozásodat egyösszegben kell rendezned, és ha ez nem történik meg, akkor átadásra kerül a Magyar Követeléskezelő Zrt. részére behajtás céljából. Ebben az esetben Társaságunk már nem kezeli a szerződésed, azaz bárminemű kérelmet és részletfizetést már csak a Magyar Követeléskezelő Zrt.-vel tudsz intézni.
Fontos tudnod, hogy a hátralékos tartozás összegétől függően, a felmondáson kívül egyéb negatív következmények is érhetnek, akár már a felmondás előtt. Az egyik ilyen, hogy felkerülhetsz a negatív KHR (Központi Hitelinformációs Rendszer) listájára, azaz a rossz adósok listájára, ami a későbbiekben megnehezítheti egyéb célú hitel felvételét, mint például a lakáshitel.
DIÁKHITEL INFORMÁCIÓK
Felhasználható számlaszámaink
Az utalások bármilyen számlaszámról történhetnek és szerződéstől függően az alábbi számlaszámokra fizetheted meg:
Külföldről történő utalás esetén, ami szintén bármilyen számlaszámról történhet, az alábbi számlaszámokra és adatokkal tudod célba juttatni utalásodat: